Uncategorized

Miejscowa terapia podciśnieniowa w zaburzeniach erekcji

Miejscowa terapia podciśnieniowa to rodzaj fizjoterapii, w którym wokół penisa umieszczonego w specjalnej kolbie powstaje rozrzedzenie powietrza. Efektem jest wypełnienie ciał jamistych prącia, co powoduje erekcję. Przy regularnym wykonywaniu tych zabiegów poprawia się elastyczność tkanek ciał jamistych, aktywowane są procesy metaboliczne w komórkach śródbłonka naczyń prącia, co zapobiega przedwczesnemu stwardnieniu ciał jamistych i w konsekwencji pogorszeniu jakości erekcji.

Miejscowa terapia podciśnieniowa w zaburzeniach erekcji

Zastosowanie specjalnych programów do tego zabiegu może przyczynić się nie tylko do przywrócenia i poprawy erekcji, ale także do zwiększenia rozmiaru penisa, zarówno ze względu na pewne rozciągnięcie jego tkanek i osiągnięcie jak najpełniejszej erekcji, jak i dzięki dotlenieniu tkanek penisa, co jest ważnym czynnikiem dla jego dłuższego i wysokiej jakości funkcjonowania.

Okresowa terapia podciśnieniowa prącia prowadzi do mechanicznego rozciągnięcia tkanki jamistej, poprawia jej ukrwienie, zwiększa elastyczność, a także zapobiega zaburzeniom erekcji. Jest ona szeroko stosowana w psychogennych dysfunkcjach seksualnych (na przykład nerwicy spodziewanej niewydolności seksualnej), przy zaburzeniach naczyniowych i innych zaburzeniach seksualnych.

Na czym polega procedura?

Do zabiegu wymagany jest specjalny aparat, składający się z kolby i ciśnieniowego mechanizmu próżniowego. Penisa umieszczany jest w kolbie, która jest ciasno dociskana do ciała, zapobiegając wyciekaniu powietrza, po czym uruchamia się mechanizm pompujący powietrze, tworząc w ten sposób podciśnienie. Pod wpływem podciśnienia erekcję uzyskuje się nie poprzez rozluźnienie mięśni gładkich prącia, jak to ma miejsce przy fizjologicznej erekcji, ale poprzez zwiększenie przepływu krwi tętniczej do naczyń prącia, co prowadzi do powstania sztywność prącia (erekcja). Biorąc pod uwagę mechanizm oddziaływania fizycznego, skuteczność urządzeń próżniowych jest w niewielkim stopniu zależna od czynników etiologicznych zaburzeń erekcji, dlatego zabieg ten jest odpowiedni dla większości mężczyzn z takimi zaburzeniami.

Efekty miejscowej terapii podciśnieniowej penisa

Oprócz zwiększania intensywności przepływu krwi w ciałach jamistych terapia ma dodatkowo kilka efektów fizjologicznych, do których można zaliczyć:

 • Wyższy stopień nasycenia tkanek penisa tlenem z krwi z powodu niskiego w nich ciśnienia
 • Poprawa stanu funkcjonalnego małych naczyń włosowatych tkanek prącia, ich otwarcie i zwiększenie dopływu krwi do nich
 • Zwiększenie intensywności procesów metabolicznych w tkankach poprzez poprawę krążenia krwi, krążenia limfy i płynu międzykomórkowego
 • Miejscowy wzrost temperatury w tkankach prącia pod wpływem podciśnienia, sprzyja lepszemu wchłanianiu tlenu i składników odżywczych z krwi i płynu międzykomórkowego
 • Wzrost liczby impulsów nerwowych z różnych receptorów tkanek prącia, które dostają się do odpowiednich ośrodków rdzenia kręgowego, a następnie do mózgu, poprawiając mechanizm odruchowego rozwoju erekcji.

Wskazania do miejscowej terapii podciśnieniowa

Zastosowanie techniki ekspozycji na miejscowe podciśnienie na penisa jest wskazane przy różnych zaburzeniach, do których należą:

 • Zaburzenia krążenia w tkankach prącia
 • Psychogenne zaburzenia erekcji, które rozwijają się w wyniku różnych stanów nerwicowych, przeżyć emocjonalnych mężczyzny
 • Początkowe formy zaburzeń potencji, które zostały zidentyfikowane po raz pierwszy
 • Przewlekłe procesy zapalne w gruczole krokowym
 • Pewne formy zaburzeń potencji u mężczyzn na tle zmian związanych z wiekiem
 • Diagnostyczny wpływ miejscowego podciśnienia na męskiego penisa w celu ustalenia przyczyn rozwoju czynnościowych zaburzeń naczyniowych
 • Choroba Peyroniego – skrzywienie prącia spowodowane zmianami zwłóknieniowymi ciał jamistych
 • Zaburzenia erekcji (niemożność odbycia stosunku płciowego z powodu braku lub znacznego osłabienia erekcji)
 • Kompleksowa rehabilitacja seksualna mężczyzn po adenomektomii (wyłuszczenie gruczolaka stercza)
 • Problemy z erekcją po wystąpieniu zapalenia ciał jamistych
 • Przerywany priapizm – okresowe bolesne erekcje prącia
 • Prowadzenie kompleksowych zabiegów rehabilitacyjnych po unaczynieniu (leczeniu mającym na celu poprawę krążenia) prącia.

Terapia podciśnieniowa penisa wykonywana jest również, jako środek rehabilitacyjny po przeprowadzeniu różnych operacji plastycznych na penisie mężczyzny, w tym różnych wad wrodzonych (spodziectwo, nadciśnienie, mikropenis).