Uncategorized

Jakie korzyści daje nam uprawianie seksu?

Udana aktywność seksualna potrafi scalić relacje w związku, uodpornić na sytuacje stresowe, pomóc w rozwijaniu się osobowości czy poprawić procesy myślowe. Może nawet poprawić naszą wydajność w miejscu pracy. 

Każdy jednakże może mieć różne potrzeby seksualne, a że w każdym przypadku dobrze będzie zachować pewien umiar, to znacznie lepiej jest umieścić intymne życie na odpowiednim miejscu w naszym życiu.  Pewien czas temu w szwedzkim mieście Övertorneå, zgłoszono projekt wprowadzenia do zakładów pracy płatnych przerw na uprawianie seksu. Miałoby to polepszać osłabione relacje partnerskie u pracowników. Chociaż tego pomysłu z przyczyn formalnych nie przyjęto, to z psychologicznego i biologicznego punktu widzenia, miał on sens.

Regularny seks to lepsze życie

Badanie przeprowadzone przez zespół z Oregon State University pokazało, że satysfakcjonująca aktywność seksualna, może mieć wpływ na poprawę zaangażowania w pracy. Badacze doszli do takiego wniosku po dwóch tygodniach obserwacji 160 pracowników, którzy żyją na co dzień w związkach małżeńskich. Okazało się, iż poprawiający znacząco wyniki w pełnieniu obowiązków zawodowych wpływ aktywności seksualnej, utrzymywał się przez następną dobę po zbliżeniu. Autorzy tego eksperymentu uważają, iż odpowiedzialna jest za to wydzielająca się w naszym mózgu dopaminą – neuroprzekaźnik, który ma związek chociażby z uczuciem przyjemności.

Pozytywne oddziaływanie na ludzką psychikę

Seks pozytywnie oddziałuje na naszą psychikę na różnorodne sposoby. Po pierwsze, ma korzystny wpływ na pracę mózgu – prowadzi do wydzielania się różnych neuroprzekaźników, między innymi fenyloetyloaminy, która wywołuje uczucie euforii i aktywuje nas do działania. Jej wpływ zna każda osoba, która była kiedykolwiek zakochana. Wydziela się również oksytocyna, dopamina, jak i sporo innych neurohormonów. Aktywność seksualna, ma także wpływ na zacieśnienie więzi pomiędzy partnerami. Pary, które odczuwają satysfakcję z seksu, czują się także lepiej w pozostałych sferach wspólnego życia. W grę wchodzi również indywidualny psychologiczny aspekt – frustracje związane z seksem, sprzyjają wystąpieniu zaburzeń psychicznych, na przykład stanów depresyjnych. Jeżeli zaś układa się nam w łóżku, to poradzimy sobie lepiej w pozostałych obszarach.

Satysfakcjonująca aktywność seksualna wpływa na nasz mózg

Badacze odkryli, iż seks może mieć wpływ na poprawę zdolności poznawczych u młodych kobiet. W badaniu, w którym udział wzięło 78 ochotniczek heteroseksualnych w przedziale wiekowym 18-29 lat, odbywanie pełnych stosunków płciowych, miało korzystny wpływ na pamięć, najprawdopodobniej z uwagi na pobudzenie powstania kolejnych neuronów w strukturze mózgu, która nazywana jest hipokampem. Inne zaś badanie, ukazało oddziaływanie aktywności seksualnej i procesu zakochania na nasze myślenie. Wyniki pokazały, iż głębokie uczucie potrafi pobudzać do strategicznego i długofalowego myślenia, zaś seksualne kontakty wzmacniają koncentrowanie się na szczegółach, jak i myślenie o charakterze strategicznym. Co bardzo ciekawe, według badaczy, żeby móc uaktywniać wymienione reakcje, wystarczy wspomnieć seks albo miłość.

Sugerowany jest także pozytywny wpływ seksu na rozwój psychiczny u młodych osób. Badanie przeprowadzone z udziałem ponad trzech tysięcy respondentów będących w przedziale wiekowym 18-26 lat wykazało, iż w pełni satysfakcjonujący seks, tym bardziej w wypadku pań, sprzyja rozwojowi empatii, zdrowej samooceny i poczucia niezależności.

Warto przy tym jednakże podkreślić, iż zbyt wczesna seksualna inicjacja i wielu seksualnych partnerów, nie sprzyja zdrowiu, prowadząc między innymi do większego ryzyka schorzeń, które przenoszone są płciową drogą.

Seks pomaga się odstresować

Aktywność seksualna, jak się okazuje, może być pomocna w uodpornieniu się na efekty różnego typu napięć. Kiedy naukowcy z Uniwersytetu zlokalizowanego w Zurychu poddali sprawdzeniu ilość kortyzolu u 51 par i dokonali porównania z czasem, który spędzają na aktywności seksualnej, jak i z jakością panujących między nimi relacji, okazało się szybko, iż bliskość miała wpływ na obniżenie poziomu hormonu stresu.