Uncategorized

Jak niski poziom testosteronu przekłada się na męską sprawność seksualną?

Ze sprawnością seksualną mężczyzn nie jest najlepiej. Wszystkie aktualne dane i statystyki na ten temat są wręcz zatrważające. Mówią one, że z zaburzeniami wzwodu na całym świecie może zmagać się nawet około 150 milionów mężczyzn. W Polsce ta wstydliwa przypadłość dotyczy około 3,5 miliona mężczyzn. Czy zaburzenia wzwodu to problem, który pojawia się wyłącznie wraz z wiekiem? Niekoniecznie. Oczywiście, podstawową przyczyną jest zmniejszenie produkcji testosteronu przez organizm po ukończeniu 40-tego roku życia, jednak czynników znacząco przyczyniających się do utraty sprawności seksualnej jest zdecydowanie więcej. 

Zaburzenia erekcji – problem, z którym należy walczyć wszystkimi dostępnymi metodami

Zaburzenia wzwodu, czyli niska potencja, to problem dotyczący z roku na rok coraz większej liczby mężczyzn. Jest to związane z bardzo szybkim tempem życia oraz niezdrowymi nawykami. Specjaliści wskazują, że niska potencja dotyczy przede wszystkim mężczyzn w krajach wysoko rozwiniętych oraz uprzemysłowionych. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że zaburzenia w sferze seksualnej dotyczą tylko panów w średnim i starszym wieku. Nic bardziej mylnego. Zaburzenia erekcji mogą pojawić się tak naprawdę w dowolnym wieku. Wielu bardzo młodych mężczyzn ma problem z uzyskaniem oraz utrzymaniem wzwodu przez wystarczająco długi czas. Zdarza się, że u młodych mężczyzn wzwód całkowicie zanika. 

Wśród ludzi młodych zaburzenia wzwodu są wywołane przede wszystkim czynnikami psychologicznymi. Młodzi mężczyźni nie posiadają odpowiedniego doświadczenia w sferze seksualnej, często dopiero przygotowują się do pierwszego zbliżenia. Wszystko to sprawia, że mężczyzna jest bardzo zestresowany. Boi się, że nie będzie w stanie podołać wyzwaniu oraz nie spełni seksualnie swojej partnerki. W takich przypadkach pomocą w odzyskaniu sprawności seksualnej może być psychoterapia. 

U mężczyzn po 40-tce problem niskiej erekcji może być wywołany przede wszystkim przez zmniejszoną produkcję testosteronu przez organizm. W tej grupie wiekowej do zaburzeń wzwodu także mogą przyczynić się czynniki psychogenne.

Niski poziom testosteronu a męska sprawność seksualna

Po przekroczeniu 40-tego roku życia u mężczyzn pojawia się andropauza, czyli odpowiednik kobiecej menopauzy. Organizm w sposób naturalny zaczyna produkować zdecydowanie mniej testosteronu. Wielu panów w tym wieku zmaga się jednocześnie z dodatkowymi chorobami takimi jak miażdżyca, cukrzyca czy otyłość, które także zwiększają ryzyko pojawienia się zaburzeń wzwodu. Andropauza oprócz obniżenia poziomu testosteronu objawia się także poprzez gorsze samopoczucie, uczucie zmęczenie, obniżenie erekcji, ubytek masy mięśniowej, mniejsze libido, problemy z zaśnięciem, potliwość oraz suchość skóry. Andropauzę można diagnozować oraz leczyć pod okiem dedykowanego specjalisty, czyli androloga. Pomoc w leczeniu tego zjawiska można również uzyskać od urologa.

Specjalista może wykonać nam szereg badań, np. badanie krwi, badanie neurologiczne oraz badanie jąder i penisa. Badania neurologiczne często są konieczne, gdyż u wielu pacjentów obserwuje się wpływ andropauzy na zaburzenie funkcji poznawczych w organizmie. Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań lekarz przedstawia pacjentowi szereg zaleceń na temat tego, w jaki sposób będzie przebiegała walka z jego dolegliwością. Jeżeli winny zaburzeń erekcji będzie obniżony poziom testosteronu, wówczas lekarz może przepisać swojemu pacjentowi specjalne środki hormonalne zawierające wszystkie męskie hormony, których w danym organizmie brakuje.

Leczenie andropauzy 

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, leczenie andropauzy wywołanej przez obniżony poziom testosteronu polega w głównej mierze na podawaniu leków zawierających hormony. Dzięki nim pacjent w szybkim czasie może odzyskać sprawność seksualną. Jednocześnie zastosowanie hormonoterapii przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej oraz zmniejszenia się tkanki tłuszczowej. Wielu specjalistów oprócz hormonów zapisuje także swoim pacjentom specjalne tabletki na wzwód – sprawdź ile wynosi Viagra cena