Uncategorized

Czym jest promiskuityzm?

Promiskuityzm polega na częstym zmienianiu partnerów seksualnych. Określenie to tyczy się więc osób, które preferują przygody na jedną bądź parę nocy, przy czym nie starają się zbudować więzi emocjonalnej i stałego związku. Jest on odbierany ze strony społeczeństwa często w bardzo negatywny sposób.

Czym jest promiskuityzm?

Promiskuityzm oznacza częste kontakty seksualne z różnymi i często przypadkowymi osobami. Takim stosunkom płciowym nie towarzyszą żadne uczucia. Mają one na celu jedynie zaspokoić potrzeby seksualne bez zawierania relacji i tworzenia związków z partnerem seksualnym. Zazwyczaj występuje on u osób samotnych, aczkolwiek niekiedy pojawia się także w tak zwanych związkach otwartych. Niekiedy tego rodzaju kontakty seksualne mają powiązanie z zaburzeniami psychicznymi czy uzależnieniem od seksu.

Historia promiskuityzmu

Termin ten znany jest od wieków, aczkolwiek jego postrzeganie wraz z czasem uległo zmianie. W okresie starożytności twierdzono, iż promiskuityzm jest normalnym zjawiskiem wśród mężczyzn. Kobiety natomiast nie mogły uprawiać seksu aż do dnia ślubu, a po nim musiały być wierne swoim mężom. Panowie, którzy byli żonaci, nie mieli natomiast wyznaczonych żadnych granic. Wolno im było uprawiać seks, z kim tylko chcieli, nawet bez zgody drugiej osoby. Takie zjawisko zostało opisane w mitologii greckiej. Odyseusz zdradzał wiele razy Penelopę, aczkolwiek ona musiała pozostać mu wierna. Takie postępy mężczyzn były tolerowane, o ile posiadał on syna, w innym razie było one potępiane przez społeczeństwo. W kolejnych wiekach dalej zjawisko to było spotykane i zyskiwało coraz gorsze postrzeganie.

Jakie są przyczyny promiskuityzmu?

Pewne czynniki mogą prowadzić do wystąpienia promiskuityzmu, jednak nie zdarza się tak w każdym przypadku. Można do nich zaliczyć:

  • brak umiejętności radzenia sobie ze stresem
  • niska samoocena
  • traumy z przeszłości
  • potrzeba odzyskania seksualności
  • potrzeba sprawdzenia się
  • bardzo wysoki poziom libido
  • strach i lęk przed związkiem
  • chęć zemsty za zawody miłosne
  • problem z okazywaniem swoich uczuć
  • niedojrzałość emocjonalna

Lekarze twierdzą, iż promiskuityzm może być również sposobem na sprawdzenie swoich łóżkowych umiejętności i zdobycie pewności siebie. Niekiedy panowie stawiają sobie wyzwania, aby uprawiać seks z konkretnymi kobietami, należącymi do danej narodowości czy przedziału wiekowego. Taki seks z wieloma osobami usprawiedliwiają czasem twierdzeniem, iż szukają idealnej partnerki czy partnera. Ponadto, promiskuityzm jest sposobem dla wielu osób na ucieczkę od problemów i stresów, z jakimi borykają się w życiu codziennym.

Promiskuityzm u kobiet oraz mężczyzn

Postrzeganie promiskuityzmu różni się w zależności od płci. Niestety to kobiety postrzegane są przez społeczeństwo bardziej negatywnie, jeśli decydują się na akty z wieloma osobami. Przypisuje się im miano uzależnionych od seksu i często zbyt łatwych. Mężczyźni nie spotykają się aż z taką krytyką ze strony innych osób. Niekiedy jest wręcz przeciwnie, cieszą się uznaniem i inni panowie podziwiają ich doświadczenie w sferze życia seksualnego. Panie natomiast często słyszą bardzo wulgarne określenia na swój temat, otoczenie nie rozumie ich sposobu bycia. Niestety mimo rewolucji seksualnej promiskuityzm u pań nadal odbierany jest jako coś złego, powód do wstydu, a także oznaka wyzbywa się jakichkolwiek zasad moralnych. W społeczeństwach konserwatywnych seks z wieloma osobami postrzegany jest pejoratywnie, gdyż nie pozwala na zbudowanie trwałego związku i założenie rodziny.

Jakie są skutki promiskuityzmu?

Skutki promiskuityzmu można podzielić na te pozytywne oraz negatywne. Poprzez częste kontakty seksualne z różnymi osobami, można przede wszystkim nabrać większego doświadczenia w łóżkowych igraszkach, nauczyć się nowych przydatnych umiejętności i zyskać wyższą pewność siebie w kontaktach z innymi osobami. Ponadto, osoby decydujące się na współżycie z wieloma panterami mogą poznać wiele ciekawych osób. Bogate życie erotyczne przyczynia się więc do polepszenia nastroju, ponadto takiej osobie nie grozi nuda w łóżku. Promiskuityzm niesie ze sobą również negatywne skutki. Przede wszystkim takie przypadkowe kontakty z osobami nieznajomymi, niosą ze sobą wysokie ryzyko zachorowania na schorzenia weneryczne. Ponadto, w kontaktach z drugą osobą może pojawić się również przemoc. Osoby uprawiające przygodny seks są także narażone na wystąpienie u nich zaburzeń lękowych i depresji. Nie wszystkie kontakty seksualne można także zaliczyć do tych udanych i przyjemnych. Skutkiem promiskuityzmu są trudności w budowaniu związków, które będą bazowały na więzi emocjonalnej, takim osobom trudniej jest tworzyć stały związek.