Uncategorized

Chirurgiczne leczenie zaburzeń erekcji

Chirurgiczne leczenie zaburzeń erekcji ma na celu przywrócenie jej funkcji. Dostępne są dwa bardziej radykalne sposoby na rozwiązanie tego problemu tzn. normalizacja ukrwienia ciał jamistych prącia oraz protetyka jajowodowa. Statystyki pokazują, że nawet 50% mężczyzn boryka się z objawami zaburzeń erekcji. Właściwe leczenie choroby daje pozytywny wynik w prawie 98% wszystkich przypadków. Z drugiej strony tylko jedna dziesiąta mężczyzn z czasem zwraca się do urologa z tak delikatnym problemem, jak zaburzenia wzwodu.

Chirurgiczny zabieg przywracający erekcję

Zaburzenia erekcji mogą wystąpić z różnych powodów, wśród których warto podkreślić:

  • Organiczny – wynikający z fizjologicznych przeszkód w naturalnym występowaniu i utrzymaniu erekcji
  • Psychogenne – zaburzenia erekcji rozwijają się na tle stresu, chronicznego zmęczenia, przeciążenia psycho-emocjonalnego itp.

Psychogenny charakter dysfunkcji seksualnych stanowi około 15% wszystkich przypadków skierowań do urologa. Reszta zaburzeń, jakości funkcji erekcji wiąże się właśnie z przyczynami organicznymi. W większości sytuacji mężczyźni skarżą się na niewystarczające wypełnienie ciał jamistych prącia, co nie pozwala na utrzymanie odpowiedniej erekcji. Współczesna andrologia ma duży arsenał metod leczenia zaburzeń erekcji, zarówno zachowawczych, jak i operacyjnych. Wykonywane są wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne z powodu zaburzeń erekcji.

Podwiązanie żył prącia – stworzenie przeszkody w odpływie żylnym z ciał jamistych prącia poprzez podwiązanie naczyń krwionośnych. Operacja wykonywana jest według ścisłych wskazań, naturalny mechanizm erekcji zostaje zastąpiony implantem. Nie należy postrzegać problemów z erekcją, jako nieodwracalnej tragedii – dysfunkcja seksualna to choroba, którą można leczyć i która z pewnością nie powinna powodować poważnego kryzysu osobistego.

Dlaczego operacja jest potrzebna?

Długotrwałe zaburzenia erekcji spowodowane nieodwracalnymi organicznymi uszkodzeniami mechanizmu erekcji nie mogą być wyleczone metodami zachowawczymi. Protetyka prącia to chirurgiczna metoda leczenia zaburzeń erekcji, która pozwala mężczyźnie w pełni przywrócić funkcje seksualne.

Kiedy wykonuje się endoprotezę?

Głównym wskazaniem do założenia protezy są zaburzenia erekcji. Metodę tę stosuje się, gdy inne metody leczenia męskiej impotencji nie mogą przywrócić erekcji, pojawiają się reakcje uboczne przyjmowania leków na zaburzenia erekcji lub pacjent uważa tę technikę za najbardziej akceptowalną. Protetyka penisa po prostatektomii to jedyny możliwy sposób przywrócenia funkcji seksualnych.

Jakie są rodzaje protez prącia?

Istnieją dwa rodzaje protezy: o stałej sztywności i hydrauliczna o zmiennej sztywności.

Jednoczęściowa, trwale sztywna proteza falliczna składa się z 2 litych prętów, które mogą się zginać i utrzymywać w określonej pozycji. Podczas zakładania takiej protezy penis zachowuje wymiary i sztywność określone przez protezę. W życiu codziennym penis pochyla się, w tej pozycji nie odstaje wizualnie i nie przeszkadza w aktywności fizycznej. W razie potrzeby podnosi się ręcznie do pożądanego stanu i utrzymuje go podczas stosunku.

Protezy o zmiennej sztywności to układ hydrauliczny, który pozwala na utrzymanie stanów fizjologicznych w trakcie i poza erekcją. Te protezy mają cylindry, które są wszczepiane do ciał jamistych prącia i po wypełnieniu płynem zapewniają prąciu erekcję. Ponadto, w zależności od liczby komponentów, mogą mieć pompę i zbiornik. Wadą dwuczęściowej protezy jest to, że drugi element, który jest wszczepiany do moszny, jest duży. Może to powodować dyskomfort funkcjonalny i estetyczny.

Trzyczęściowa proteza prącia to układ hydrauliczny składający się z dwóch elastycznych cylindrów, które są wkładane do penisa, zbiornika płynu umieszczanego w miednicy oraz małej pompy umieszczanej w mosznie. Dzięki tej pompce mężczyzna może napełnić rurki swojego penisa płynem ze zbiornika. To tworzy naturalną erekcję dla penisa.

Jak zainstalować protezę prącia?

Operacja zamontowania protezy prącia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 60 minut. Przez małe nacięcie kosmetyczne wprowadza się dwie elastyczne rurki do ciał jamistych prącia, a w przypadku protezy trzyczęściowej zakłada się zbiornik i pompkę.

Bezpieczeństwo protetyki prącia

Stosowane protezy penisa są wykonane ze specjalnych hipoalergicznych materiałów odpornych na ścieranie. Szczególnie ważne jest, aby nowoczesne protezy miały powłokę antybakteryjną, co praktycznie wyklucza odrzucenie implantu.

.